Mijenjajmo stavove i razmišljanja za našu vlastitu dobrobit – osnovna je ideja oko koje su se okupili učenici i nastavnici iz četiri države u međunarodnom eTwinning projektu Towards a well-being mindset. Zlatarski su srednjoškolci, učenici 2. R, 3. R, 4. R i 4. G razreda, pod mentorstvom nastavnika Jasne Buljan i Krešimira Varge uključili upravo u taj projekt u partnerstvu sa Srednjom školom Ban Josip Jelačić u Zaprešiću te srednjim školama iz Portugala, Litve i Turske.
Dobrobit mladih i digitalni sadržaji
Projektne su se aktivnosti provodile tijekom cijele školske godine 2023./2024., a učenici su se tako okušali u izradi brojnih digitalnih sadržaja (stripova, memova, časopisa, brošura, diskusija i sl.) o raznim temama, poput zdravlja, podržavajuće školske okoline, elektroničkog nasilja, pripadnosti i inkluziji…
Projekt se zapravo temeljio na ovogodišnjoj globalnoj temi eTwinninga Inovacije i obrazovanje – kako biti kreativan. Pristup je projektu bio interdisciplinaran, usmjeren na fizičku, emocionalnu, socijalnu i intelektualnu dobrobit mladih te inkluziju svih profila učenika. Nastavnici i učenici vježbali su vještine 21. stoljeća, tzv. meke vještine ili soft skills, kao i engleski jezik te uporabu informacijsko-komunikacijske tehnologije, posebice raznih alata umjetne inteligencije.
Zajedničko kulturno nasljeđe
– Ideja je projekta bila potaknuti i ohrabriti učenike na poduzimanje inicijative i preuzimanja odgovornosti u procesu učenja pritom stavljajući posebni naglasak na emocionalnu, socijalnu te fizičku komponentu svakog pojedinca. Ovaj projekt svojim istraživačkim pristupom, izradom materijala te interakcijom s ostalim članovima projekta osvijestio je sve o zajedničkom kulturnom nasljeđu, ali i o važnosti svih aspekata osobnosti svakog pojedinca u obrazovnom procesu, ali i svakodnevnom životu. – pojasnila je školska koordinatorica projekta Buljan.