Ovogodišnja državna Smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva LiDraNo ponovno je postala pozornica brojnim talentiranim srednjoškolcima koji su od 24. do 26. travnja u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje predstavili svoje ostvaraje na okruglim stolovima u vinkovačkoj Gradskoj knjižnici i čitaonici te nastupima u Gradskom kazalištu Joza Ivakić.
Srednja škola Zlatar jedina je škola u Hrvatskoj koja je na ovogodišnjoj smotri u Vinkovcima imala predstavnike u svim kategorijama novinarskog izraza. Na državnu je razinu pozvano 15 školskih listova, 15 samostalnih novinarskih radova i 10 radijskih emisija srednjih škola. Tako je školski list predstavljala glavna urednica Lana Brčić iz 4. G, dok je Ana Šimunić iz istog razreda pozvana sa samostalnim novinarskim radom. Radijsku su emisiju predstavljali Jana Parlaj iz 3. G i Bruno Ponjan iz 4. R. Talentirane je novinare mentorirao nastavnik Krešimir Varga.
Školski list KAP – vrh vrhova!
Tiskano je izdanje KAP-i bilo prava atrakcija na izložbi školskih listova u vinkovačkoj knjižnici te je postalo česta tema razgovara drugog dana smotre. Učenici i njihovi voditelji s velikim su zanimanjem proučavali neobično izdanje zlatarskih srednjoškolaca, a oduševljeni su bili i prisutni članovi prosudbenog povjerenstva – Ankica Blažinović Kljajo, Marko Baus i Jasna Pandžić. Na njihova je pitanja uvjerljivo odgovarala glavna urednica Lana pojasnivši i neobičan koncept ovogodišnjeg izdanja.
– Po dizajnu karakterističan, vrh vrhova! Ovo je jedan od tih listova za koji tvrdim da je po kvaliteti vizualnog dizajna bolji od većine komercijalnih listova jer imate umjetničku aspiraciju. Vi biste trebali ići u Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu, stavite CIP, za nekoliko će godina netko raditi diplomski rad o toj kvaliteti. Ulazimo u kategoriju kulturnog dobra. Pogledajte koja je to bogata produkcija! Vidite što je sloboda biti odvojen od pritiska da budeš komercijalan. Jedva čekam vidjeti novi broj! – komentirao je između ostalog priznati hrvatski dizajner Baus istaknuvši kako je KAP jedan od onih listova koji su ove godine kategorija sami za sebe, ali i inspiracija svima u korištenju fondova.
Naime, tiskanje ovog jubilarnog broja školskog lista financiralo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja u okviru projekta KAP – kreativni, aktivni, popularni temeljem Poziva za financiranje projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2022./2023., a zapaženo je bilo i digitalno izdanje čija je glavna urednica Tamara Rumbak iz 3. G.
– Moram napomenuti da KAP ima i digitalni oblik i da je on također bio u samom vrhu zajedno s tiskanim, znači da je bio odabran među ovih 15. Međutim, kako nam pravila nalažu da ne može iz jedne škole ići dva rada, tako da smo se mi odlučili za tiskani. – istaknula je školska knjižničarka Blažinović Kljajo s višegodišnjim iskustvom u listovima.
Ironičnim pogledom na HŽ do LiDraNovske pozornice
Jednako izvrsna bila je i gimnazijalka Ana koja je sa svojim komentarom HŽ – Hrvatska žalost sudjelovala na okruglom stolu za samostalne novinarske radove. Upravo su njezin rad članovi povjerenstva Saša Drach, Branimir Farkaš, Hrvatka Kuko, Antonela Nižetić-Capković i Marko Podrug te ostali pozvani učenici odabrali za izvođenje na zatvaranju ovogodišnjeg LiDraNa u gradskom kazalištu. Rad je također objavljen i u Zborniku literarnih i novinarskih radova učenika osnovnih i srednjih škola LiDraNo 2024., kao i u školskom listu KAP.
– Ovaj tekst od svih tekstova ima najprikladniji, najbolji novinarski jezik i stil. Naslov je primjer koji bih svim drugim učenicima i mentorima pokazao kao izvrstan primjer novinarskog naslova. Tu ima toliko dobrih detalja, poput nadnaslova, citata i međunaslova. Kratko, jezgrovito, jasno! Što se tiče novinarskog izričaja, stila i jezika, to je najviše novinarski od svega. – istaknuo je između ostalog poznati HRT-ov novinar, urednik i vanjskopolitički komentator te nekadašnji diplomat Farkaš.
– Ironija je tvoje najjače oružje, ali ovaj je tekst dospio do tud zato što nije ostao samo na ironiji i na nizanju anegdota, nego si to vrlo vješto ispreplela s rezultatima istraživanja. Ova ironija kombinirana s tim podatcima daje jedan simpatičan ritam. – zaključio je iskusni novinar, prevoditelj i književnik Drach poznat i po tome da je bio nekadašnji Lastan.
Pohvale i za prvi radijski ostvaraj
Na okruglom je stolu za radijski izraz predstavljeno 7 radijskih emisija i 3 radioigre za mlade, a među njima i radijski prvijenac zlatarskih srednjoškolaca pod nazivom Radijske kapljice: stereotipi ljepote. U razotkrivanju stereotipa ljepote na društvenim mrežama u obliku tematske emisije, uz pozvane Janu i Brunu, sudjelovale su i Patricia Štefanko i Tamara Rumbak iz 3. G te Luka Matković iz 4. R. Radijska je emisija nastala u okviru projekta Multikuti, a opremu za snimanje financiralo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
– Na okruglom smo stolu preslušavali sve radijske ostvaraje, a svaki je par trebao predstaviti svoju emisiju. Također smo analizirali i međusobno komentirali radove drugih škola. Povratne smo informacije dobili i od članova povjerenstva, ali i odgovarali na brojna pitanja. – pojasnila je Jana tijek okruglog stola koji su moderirali članovi prosudbenog povjerenstva: Marijana Češi, Stephanie Jamnicky, Majda Makovec Joksimović, Maro Market, Lada Martinac Kralj i Srđan Nogić.
– Takva tema o stereotipima ljepote ima tu jednu mogućnost da ostane površno obrađena. Ono što mi je divno kod vas je da se niste zadržali na toj nekoj površni, nego ste zagrebli dublje i vrlo ste slojevito prišli tome sa svih strana. Čak ste i ove radijske kapljice na najbolji mogući način iskoristili. Kap po kap, kap po kap, one su radile neke koncentrične krugove kad sam slušala. Za prvi put, svaka čast! – pohvalila je Radijske kapljice urednica i novinarka Makovec Joksimović s Hrvatskog radija.
Zagorci zastupljeni u gotovo svim kategorijama
Osim učenika Srednje škole Zlatar koji su sudjelovali u svim novinarskim izrazima, Krapinsko-zagorska županija ove je godine imale predstavnike u gotovo svim drugim izrazima, izuzev skupnog scenskog nastupa. Tako je s monologom Nora u kategoriji pojedinačnog scenskog nastupa nastupila Nika Grabušić, učenica 4. razreda Srednje škole Oroslavje pod mentorstvom nastavnice Jelene Tukač.
U kategoriji literarnih radova predstavljen je rad Četiri minute košmara/zbrke, kakogod (ili kako god?) Marte Veverec, učenice trećeg razreda zabočke Gimnazije Antuna Gustava Matoša. Njezina je mentorica bila nastavnica Nikolina Tuđa Svečak. S radioigrom Gruntovčani – Megla predstavile su se Lorena Ovčarić i Laura Lisak, učenice 4. razreda zabočkog ŠUDIGO-a. Medijske je tehničarke mentorirala nastavnica Monika Šoštarić, a na smotru pratila nastavnica Ruža Leskovar. Svi su oni dokaz koliko u Zagorju ima talentiranih učenika i nastavnika koji su spremni učenike voditi kroz proces stvaranja i pomoći im u razvijanju kreativnih potencijala.
– Mislim da bi svatko tko njeguje umjetnost, novinarski i literarni izričaj dijelio moje oduševljenje ovogodišnjim LiDraNom. Osim pozitivnog ozračja i konstruktivnih komentara i kritika, LiDraNo i inspirira. Gledaš sve te ljude pune kreativnosti i talenta i odjednom poželiš nastupati s njima, napisati koju lijepu riječ, dijeliti dojmove, razmjenjivati školske listove… Zato vjerujem da je ova smotra svim pozvanim učenicima pružila sjajan poticaj za daljnji rad i nastavak stvaranja. – zaključila je novinarka Ana.
– PIŠU: Lana Brčić, 4. G i K. Varga, FOTO: Jana Parlaj, 3. G, Nika Grabušić i K. Varga