Posljednjih se nekoliko tjedana u medijima, a pogotovo na internetu, diže nevjerojatna prašina i buka zbog rasprave o najboljim filmovima 2023. godine. Internetski fanatici kritiziraju sa svih strana, filmski kritičari iznose svoja predviđanja, a ostali filmofili željno iščekuju doznati tko je pobjednik 96. nagrade Oscar.
Razmaženi količinom genijalnih filmova
Ove smo godine bili pomalo razmaženi količinom genijalnih filmova pa je pripadnicima Akademije filmskih umjetnosti i znanosti zasigurno bilo teško odabrati dobitnika zlatnog kipića. Među nominiranima bili su i filmovi: Oppenheimer, American Fiction, Anatomy of a Fall, Barbie, The Holdovers, Killers of the Flower Moon, Maestro, Past Lives, Poor Things i The Zone of Interest. Osim za najbolji film, glumci, scenaristi, redatelji, producenti i tehničari mogli su se natjecati i u drugim kategorijama (sveukupno 23), i to za najboljeg glavnog i sporednog glumca ili glumicu, najbolji animirani film, kinematografiju, režiju, zvuk itd.
Dodjela se održala 10. ožujka u teatru Dolby u Los Angelesu. Glamur je počeo u četiri popodne, odnosno kod nas u tri sata ujutro (11. ožujka) zbog vremenske razlike. Za ljubitelje je mode nagrada Oscar odličan prikaz modernih kostima, haljina i odijela koje poznati nose te je i ove godine crveni tepih bio nevjerojatno blještav. Ovaj je put publiku nasmijavao voditelj Jimmy Fallon koji je predvodio sam događaj. Tradicionalno za Oscare, događaj je popratilo mnoštvo komičnih trenutaka, poput onoga s Johnom Cenom koji se je za vrijeme dodjele nagrade za najbolji kostim pojavio sasvim gol kako bi ekstremistički istaknuo važnost odličnog kostimografa. Nagradu za najboljeg kostimografa osvojila je Holly Waddington za svoj rad na bizarnom, ekscentričnom, ali genijalnom filmu Poor Things. Film je osvojio i nagrade za najbolju šminku i dizajn proizvodnje te je Emma Stone osvojila Oscara za najbolju glavnu glumicu.
Oscar za najbolji strani film i za najbolji zvuk
Vrijedan je spomena i film The Zone of Interest koji na drugačiji, ali jednako zastrašujuć način podsjeća na žrtve holokausta. U filmu, naime, nisu vizualno prikazani užasi koji su se zbivali u Auschwitzu poput filmova Pijanist ili La vita è bella, već su zvukom neizravno dočarani teror, plač i vriskovi iz zloglasnog logora, a završna je scena toliko tragična i morbidna da sam kao gledatelj još satima samo o njoj razmišljao. Film je dobio Oscara za najbolji strani film i za najbolji zvuk. Da’Vine Joy Randolph bila je izvrsna u ulozi Mary Lamb, sarkastične školske kuharice s tužnom pričom, pa je očekivano pobijedila kao najbolja sporedna glumica te filmu Holdovers pridonijela jednim Oscarom.
Svojom je izvedbom pjesme I’m just Ken Ryan Gosling zadivio glasače na akademiji pa je Barbie dobio nagradu za najbolju pjesmu, no impresionirao je i legendarnog redatelja, osamdesetogodišnjeg Scorssesea, čija je vedra reakcija objavljenja na TikToku. U razgovoru sam s jednim od ljubitelja animiranog filma shvatio značaj japanskog čuvenog animatora Hayaoa Miyazakija i njegovog studija Ghibli, koji se nada da će ova nagrada dati animeu kao mediju i umjetničkoj formi više priznanja u svijetu. Film The Boy and the Heron svojom inovativnošću s kompleksnom pričom i univerzalnom temom zasigurno zaslužuje Oscara za najbolji animirani film.
Oppenheimeru sedam zlatnih kipića
Općeniti je favorit među ovogodišnjim filmovima Oppenheimer Christofera Nolana koji je, za svaku pohvalu, skupio masovnu reputaciju i popularnost te pomeo konkurenciju na Oscarima osvojivši sedam nagrada (od trinaest nominacija). Koliko god mi je drago za Nolana, Cilliana, R. D. J.-a i cijelu glumačku ekipu te ekipu iza kamere i pozornice, ne mogu ne istaknuti svoje žaljenje zbog onih filmova koji su zaslužili osvojiti barem jedan Oscar, a nažalost nisu. Genijalnost filmova Past Lives, Maestro i Killers of the Flower Moon nezanemariva je i trebalo bi se o njima više govoriti jer zaslužuju našu pažnju.
Ne smijemo zaboraviti da je sve na svijetu subjektivno, odnosno da biti u manjini ili ne slagati se sa svakim ne znači uvijek biti u krivu. Trebamo pronaći što nam se sviđa i držati se stare latinske poslovice da se o ukusima se ne raspravlja. Oscari su u konačnici samo jedna velika, šarmantna predstava i prilika za sve ljubitelje filma da iskažu ljubav i poštovanje prema filmskoj umjetnosti te mlade bolje upoznaju s medijskom kulturom i kvalitetnim filmovima.
– FOTOKOLAŽ: Sven Posarić, 2. R, FOTO: Phil McCarten ©A.M.P.A.S., Trae Patton ©A.M.P.A.S.