Looksmaxxing, mogging, masculine men, femme fetale, divine masculine energy, sleeper build, facial merdians, 100 pull ups a day, overbite, cranial top, deathspo, negative canthal tilt, prey eyes, hunter eyes, face taping, divine feminine energy, squintmaxxing, 100 reps a day, fasting, mouth breather – ako posjedujete bilo koji elektronički uređaj i imate pristup internetu, sigurna sam da ste barem jednom naišli na neki od ovih pojmova na društvenim mrežama. U koji se pojam vi uklapate?
Naime, ovo su samo neki od mnogih, trenutno popularnih trendova na TikToku i sličnim društvenim mrežama vezanih uz izgled i ljepotu, a svi sežu iz europskih klasicističkih stereotipa ljepote. Stereotipi ljepote kulturni su proizvod i društveni konstrukt. Ima ih bezbroj; koliko kultura – toliko još više raznih stereotipa, a postoje još od naših najranijih dana. Ono što je zajedničko svim stereotipima ljepote jest da ih slijedi većina pojedinaca unutar nekog društva. Stereotipi ne mogu postojati bez svojih sljedbenika. Problem je taj što ne možemo odrediti i uperiti prst u pojedinca koji je odjednom odlučio da će nas sretnima učiniti, primjerice, velike punašne, ali strogo uzdignute stražnjice ili ski sloped high nosovi.
Stereotipi stalno i brzo dolaze, ali isto tako i odlaze. Neprestano se mijenjaju. Danas još i brže, za sve veći i veći profit kapitalistima, kao što su velike multimilijunske tvrtke koje se bave proizvodima za uljepšavanje. Kako bi se riješili svojih nesigurnosti i uklopili u određeni stereotip, potrošači izdvajaju veliku količinu novca. Upravo zbog toga broj stereotipa stalno raste.
Bombardiranje filtrima za uljepšavanje
Ne pomaže ni to da smo bombardirani lako dostupnim beauty filtrima, odnosno filtrima za uljepšavanje. Danas su kamere na uređajima i aplikacijama automatski postavljene s uključenim filtrima za uljepšavanje. Zbog umjetne inteligencije i brzine napredovanja tehnologije ovi su filtri toliko napredni da skeniraju korisnikove crte lica i zapekufilter izravno u njegovo lice tako da se neće pomaknuti, čak ni ako stavi ruku ispred lica ili okreće glavu u različitim smjerovima.
@zhangsta Lots of controversy around this viral new filter #boldglamourfilter and how realistic it looks. 🤯 i was curious on how it works, s/o to @luke.hurd for explaining the tech behing this new filter! #deeplearning #augmentedreality #zhangsta #todayilearned #newtech #machinelearning #viralfilter #explained #teenagelookfilter ♬ original sound – ZHANGSTA | your big $is
Danas su standardi ljepote posebno opasni jer dopiru do mnogih (u medijima, a pogotovo na društvenim mrežama) te sve više osjećamo pritisak ukalupiti se u neki od tih standarda. Opasni su zbog plastičnih operacija koje su nenormalno u porastu, čak i kod mladih osoba. Osim što u masovnim medijima više nema etničke raznolikosti (kao npr. nosovi ili usne specifične za određene narode), problem jest i taj da si samo bogati mogu priuštiti korekcije izgleda. Zamislite da ste operirali nos, prošli sve rizike operacije, svu bol i oporavak te utrošili brdo novca samo da se jednog dana probudite i saznate da se ljudi danas operiraju kako bi njihov nos izgledao poput vašeg prije operacije. Standardi ljepote vrte se kao zvrk. Stalno se mijenjaju. Nezaustavljivi su.
Bizarni azijski standardi ljepote
Možda ste čuli za azijsku pomamu oko filtera za uljepšavanje, bilo da ste pročitali neki ludi naslov novinskog članka ili gledali nevjerojatne make-upove i tranzicije uljepšavanja (izgled prije i poslije) na Facebooku ili Instagramu. Najpoznatiji videozapisi u kojima su korišteni filtri za uljepšavanje nalaze se na azijskim platformama, a stvaraju ih azijski kreatori medijskog sadržaja. Naime, poznato je da su azijski standardi ljepote apsolutno bizarni i već odavno graniče s ludošću (kao npr. trend A4 struka, kovanice na ključnim kostima, trend s omotavanjem slušalica oko struka, izbjeljivanje kože kiselinama, DIY corset i sl.). Također postoje i mnogi korisnici društvenih mreža i razne zajednice koje ismijavaju ili koriste njihove videozapise u komične svrhe (npr. TikTok memovi – FlopTok, Floptropica), no i takav sadržaj i dalje itekako djeluje negativno na mnoge, čak i na one koji ih ismijavaju.
@chinesewithmia.vbc China’s “Fish in Collarbone” Challenge 😯 #beauty #china #chineseculture #chinesewithmia #trends ♬ nhạc nền – chinesewithmia
Zapravo nas nesigurnosti u fizički izgled koji percipiramo kao mane (jer ne spadaju u neki standard ljepote koji nam je nametnut kao općeprihvaćen) čine specifičnima. Veliki nos koji je naslijedio od bake, klempave uši koje je uvijek prekrivala stalno imajući spuštenu kosu, neravni zubi zbog lijekova koje je pila u borbi s bolešću… To nas sve čini nama. Sebe vlastitim. Originalnim. Nama. Ja.
Dašak nade na međumrežju
Jedan pozitivan trend na društvenim mrežama jest pojava CoreCore videozapisa. To su provokativne kompilacije videozapisa kojima se ismijava bizarnost standarda ljepote kod svih ljudi, svih dobi, rodova, kultura, kao i postojanje takvih stereotipa. Oblik je to društvenog komentara koji se ne bavi samo navedenim stereotipovima, već i mnogim drugim problemima današnjice poput robnog fetišizma, ublažavanja postojanja mentalnih bolesti, objektivizacije ženskih i muških osoba kroz ocjenjivanjem izgleda od 1 do 10, propagande velikih tvrtki, nezainteresiranosti mase za ekološke probleme i sl. Korisnici u komentarima ispod tih videa često ističu kako im je to jedini bijeg iz ove lude realnosti gdje nam se stalno pomno filtriraju informacije koje dolaze do nas.
@eternaleverything what is important in our lives #corecore #fyp #nichetok #beauty #niche #edit ♬ Love You So – The King Khan & BBQ Show
Uzimajući u obzir svu ovu apsurdnost, konačno je vrijeme da odbacimo stereotipe i lažne medijske prikaze ljepote. Ne postoji ni jedan razlog zašto bi se nešto smatralo boljim ili lošijim samo zato što nam je tako plasirano u medijima. Ako otvorimo oči, primijetit ćemo da su stereotipi ljepote potpuno površni i da će se ubrzo opet mijenjati (kao što se uvijek i mijenjaju) te da ih ne moramo slijediti; ostavimo ih u prošlosti jer će jedino tako izumrijeti. Moramo prestati vršiti pritisak sami na sebe jer ćemo jedino tako prestati biti opsjednuti našim nesigurnostima u fizički izgled koji je možda bio vrhunac ljepote prije tridesetak godina ili će tek postati za desetak godina, a to ionako ne možemo znati!
Zato prigrlite svoje asimetrične dojke, ružičaste strije na nogama, crni madež na podbratku, ožiljke od akni, nevidljivost trbušnih mišića, tanke obrve, špičaste laktove i mala stopala. Jer što je život? Što je ljepota? Što je društvo?
– FOTOKOLAŽ: digitalna redakcija, VIDEO: TikTok