Ako u posljednje vrijeme imate neugodan osjećaj da vas netko promatra, postoje tri moguća logična objašnjenja. Prvo je, da vam je sve to samo u glavi, drugo da imate tajnog obožavatelja, i treće, najvjerojatnije i najskromnije, da ste postali zanimacijom jednog simpatičnog stvorenja. U pitanju je, naravno, smrdljivi martin.
Pridjev koji krasi njegovo puno ime zaslužio je zbog tekućine neugodnog mirisa koju ispušta iz žlijezda na prsima kad se nađe u opasnosti, tj. kad ga se uznemiri. Ime martin dobio je jer ulazi u zatvorene tople prostore oko Martinja, krajem jeseni, da bi se sakrio od niskih temperatura i preživio zimu. Zato se i u našoj školi u posljednje vrijeme populacija smrdljivih martina gotovo udvostručila – uzalud se ponadaju da je kod nas toplije nego vani…
Koje je zapravo boje?
Iz svakodnevnog života možemo zaključiti da se smrdljivi martin, smrdibuba, ili kako ga mnogi zovu – Rhaphigaster nebulosa, pojavljuje u nekoliko boja. Međutim, nije točno koristiti nazive zeleni smrdljivi martin, smeđi smrdljivi martin i sl. Postoji čitav niz kukaca koje olako i pogrešno prozovemo samo smrdljivim martinom. Možda vam se to na prvu čini nebitnim, no svakako nitko ne bi volio da ga umjesto njegovim, zovu bratićevim imenom. Posebice ako taj bratić proizvodi loše vino.
Ako je u pitanju zeleni smrdljivi martin, vjerojatno se radi o zelenoj stjenici ili o zelenom smrdljivcu. Smeđi smrdljivi martin zapravo je smeđa stjenica, a onaj tamnocrveni, s crnim prugama na leđima, nosi ime prugasti smrdljivac. Dovoljno je uz naziv stjenica ili smrdljivac dodati jednu riječ koja će opisati njegov izgled i već ste bolji biolog nego što ste bili na početku ovog članka.
Smrdljivi martin ili smrdljiva greta?
Osim smrdljivog martina, postoji i smrdljiva greta. I ne, nisu ljubavni par. Iako spadaju u istu porodicu, stjenice, oni nisu ni bliži rod. Teško ih je raspoznati jer većinom dijele iste karakteristike – obično su smeđe boje, uz vrlo male razlike u šarama. Dakle, imate 50 % šanse točno pogoditi i moliti se da vas, u slučaju pogreške, martin ili greta neće naparfemati.
Noćna mora poljoprivrednika
Smrdljivi se martin hrani plodovima biljaka, no nisu sve vrste znak za uzbunu. Tako, naprimjer, odrasle jedinke zelenog smrdljivca nisu štetne, dok se isto ne može reći i za zelene stjenice. Od njih valja sakriti mahune i rajčice za kojima su posebno lude. Noćna mora poljoprivrednika uz njih su i kupusne stjenice te smeđa marmorirana stjenica. Podrijetlom je iz Azije, a Hrvatsku je prvi put posjetila 2017. godine, za vrijeme izbora. Kad je čula obećavajuće ponude i izvanredna obećanja, odlučila je ilegalno ostati. Nije previše izbirljiva pa štetu voli raditi i na voću i povrću.
Treba mu gutljaj vina
Životni je vijek ovog insekta do dva i pol mjeseca. Ne zna se kad točno u tom vremenu postaje punoljetan, i je li uopće dobna granica pijenja alkohola u svijetu smrdljivog martina bitna, no što je sigurno, sigurno je – kad on pije, ostavlja trag. Budući da se lako stopi s okolinom, često ostaje na ubranim grozdovima iz kojih siše sokove, i završi u vinariji gdje stvara spojeve neugodna mirisa što ponekad utječe na kvalitetu vina. Dakle, za loše vino ne valja uvijek kriviti bratića. Moguće je da je na okus utjecao smrdljivi martin.
– FOTOKOLAŽ: (1) Tamara Rumbak, 2. G i Lana Gašpar, 2. G, (2) Lana Brčić, 3. G i Mihaela Cimić, 3. G, FOTOILUSTRACIJE: Martin Kljak, 2. R