Bruno Tuškan, sada već bivši učenik Srednje škole Zlatar (smjer: tehničar za računalstvo), u slobodno se vrijeme bavi izradom fotomontaža i digitalnih ilustracija. Stoga ne čudi da je upravo to područje odabrao za svoj završni rad koji je izradio uz mentorstvo nastavnika strukovnih predmeta Bojana Rogine.
– Strastveni sam ljubitelj računalnih igara, a za svoj završni rad odlučio sam ukomponirati futurističke elemente kao što su plava svjetlost, svemirski brodovi, portali i tehnologija te sam kreirao neku svoju viziju kako će svijet izgledati u budućnosti. Tema mi je bila višeslojna obrada fotografije gdje sam sve te elemente povezao u cjelinu koristeći se programom Adobe Photoshop. – pojašnjava Bruno kako je nastala fotomontaža u okviru završnog rada.
Od memova do futurističkih radova
– Uvijek mi je prvi korak pri izradi fotomontaže dobiti neku generalnu sliku o čemu ću uopće raditi. – ističe Bruno koji se fotomontažama počeo baviti prije otprilike dvije godine. Prvi radovi su mu bili memovi. U početku nije imao svoj prepoznatljiv stil, ali s vremenom sve više teži stilovima kao što su futurizam i retrowave. Inspiraciju crpi iz okoline, vlastitih misli i osjećaja te ga mogućnost prikaza nepojmljivih ideja motivira da razvija svoj talent.
Poznavanje alata za obradu fotografija ne smatra toliko bitnim, a kao važnije elemente u izradi fotomontaža navodi domišljatost i snalažljivost te pomoću tih karakteristika kreira vlastitu viziju svijeta u budućnosti. Svoje radove jednako cijeni jer smatra da svaki od njih ima posebnu priču nastanka.
Granice u kreativnosti ne postoje
Za izradu jedne fotomontaže potrebno mu je 3-5 sati, a koristi programe kao što su Adobe Photoshop i Adobe Lightroom. Materijale pronalazi na internetu, uz što napominje važnost autorskih prava, ili se koristi vlastitim fotografijama te ih prerađuje nekoliko puta kako bi uklopio što više ideja. Gotove radove objavljuje na Instagram profilu pixpector i mrežnoj stranici www.pixpector.com koju je također samostalno izradio.
– Glavna razlika u nastanku digitalne ilustracije i fotomontaže je skica koja je poželjna kada je u pitanju digitalna ilustracija za razliku od fotomontaže kod koje ne postoje određena pravila. – podučava Bruno i time poručuje svima koji su zainteresirani za digitalnu obradu fotografija kako granice u kreativnosti ne postoje, a ljudska mašta nema kraja. Njegov bi se hobi mogao pretvoriti u svijetlu budućnost – velika mu je želja, nakon završenog fakulteta, pronaći posao u autoindustriji gdje bi dizajnirao ili fotografirao automobile.