Najčešće uz pojam igranja digitalnih igara vežemo negativne asocijacije – od poticanja ovisnosti do zdravstvenih problema, društvene izolacije i sl. Neprestano usredotočeni na loše, često zaboravljamo činjenicu ili čak nismo ni svjesni činjenice da digitalne igre, kad se koriste umjereno, mogu donijeti i neke dobrobiti.
1. Razvoj kognitivnih sposobnosti
Osim što su odličan izvor zabave, uklanjaju dosadu i pomažu nam protiv rastresenosti, digitalne igre bitno jačaju kognitivne sposobnosti; poboljšavaju pamćenje, potiču na dublje promišljanje o situaciji i na logičko zaključivanje.
2. Donošenje odluka
Ovisno o njihovoj vrsti, digitalne igre ponekad od igrača mogu tražiti da analizira situaciju svojih protivnika i složi plan napada ili obrane, a sve unutar ograničenog vremena. Ključno je donošenje odluke u što kraćem vremenu, što može biti izazovno jer ponekad ta odluka mijenja cijeli tijek igre. Na taj se način razvija i poboljšava pažnja, koncentracija, potiče bolje donošenje odluka i rješavanje problema, a vrijeme predviđanja i reakcije s vremenom se ubrzava.
3. Utjecaj na razvoj djeteta
Kao što i okolina ima veliku ulogu u razvoju djeteta, tako i digitalne igre imaju određeni utjecaj. Igrajući ih, djeca uče slijediti upute, treniraju logičko zaključivanje, pogotovo u igrama koje od njih zahtijevaju da razmišljaju, kao što je npr. Sudoku, te razvijaju koordinaciju ruku i očiju, uče planirati i upravljati resursima (npr. SimCity)…
4. Poticanje timskog rada
Digitalne igre kao što su Valorant, League of Legends, Minecraft, Fortnite i dr., dizajnirane su na način da omogućuju igranje u timu. Promičući takav način rada, igraču pružaju priliku da upozna nove ljude – čak i iz različitih dijelova svijeta, potencijalno sklopi prijateljstva, razvija vještinu komunikacije i nauči složno doći do zajedničkog cilja. Svaki igrač ima svoje vrline i slabosti koje nauči koristiti kako bi doprinio pobjedi ekipe, a takva je vrsta suradnje lako prenosiva i korisna u stvarnom životu.
5. Učenje stranog jezika
Ponekad digitalne igre nisu na našem materinjem jeziku, no to ne mora nužno otežati razumijevanje i igranje igre. Zahvaljujući vizualnim čimbenicima i animacijama, u većini je slučajeva lako donijeti zaključak što se u igri od nas traži. Na taj način nesvjesno učimo i vježbamo strani jezik – znanje koje nam je itekako potrebno u svakodnevnom životu. Osim toga, nekim je digitalnim igrama prvenstveno cilj naučiti igrača strani jezik. Digitalne igre poput Duolinga, Memrise i sl. na interaktivne načine i kroz razne animacije pomažu igraču u svladavanju novog jezika.
6. Pomoć u učenju i svladavanju novog gradiva
Digitalne igre mogu poslužiti i kao sredstvo u učenju. Takav je pristup uistinu drugačiji, kreativniji i zanimljiviji te pomaže u usvajanju gradiva na zabavniji način. Učenici su više motivirani za takav način učenja, prema njemu razvijaju pozitivan stav te naučeno pamte duže.
Iako igranje digitalnih igara donosi sve ove prednosti koje su lako prenosive i korisne i u stvarnom životu, ne smije se zaboraviti da u svemu, pa tako i u igranju, treba imati mjeru. Tako i ovaj način zabave može donijeti prednosti samo ako je pravilno uklopljen u svakodnevni život.
– FOTOKOLAŽ: digitalna redakcija