Povodom manifestacije Noć knjige 2022. – s temom knjige kao prostora slobode – učenici su izradili informativne plakate s najnovijim zanimljivostima i informacijama iz svijeta knjige. Plakati su postavljeni u predvorju škole. Također, oslobođena epidemioloških mjera, školska knjižnica je ponovno pokrenula projekt BookCrossing inspirirana motom Knjiga svima i svugdje.
– BookCrossing funkcionira po principu da se na javnom mjestu ostavi knjiga (privatna, ne iz vlasništva školske knjižnice) koju svatko može uzeti (anonimno) i pročitati, a može donijeti i neku drugu knjigu i ostaviti ju na čitanje nekom drugom. Na knjigu se može na papirić napisati kratka, ali poticajna napomena o knjizi, npr. zanimljiva je, poticajna, inspirativna i sl. Dakle, ako doma imaš knjigu koja ti smeta ili ti je višak i ne znaš što bi s njom, donesi ju u školu i ostavi na polici za BookCrossing pored školske knjižnice. Ujedno možeš uzeti već odloženu knjigu s police te ju zadržati ili nakon čitanja vratiti na isto mjesto. – pojašnjava školska knjižničarka Silvija Dedović.
Školski natječaj za hrvatsku inačicu riječi “BookCrossing”
Osim toga, pod vodstvom nastavnice Ivančice Tomorad organziran je školski natječaj za hrvatsku inačicu riječi BookCrossing. Između pristiglih prijedloga, Stručno vijeće nastavnika hrvatskoga jezika odabralo je novotvorenicu knjigohod kao hrvatsku inačicu engleske riječi BookCrossing. U užem su izboru bile riječi rasknjižje, knjižanje i knjigoput. Izraz knjigohod originalan je, ekonomičan (jedna riječ), lako se izgovara, odgovara tvorbenom uzorku hrvatskoga standardnog jezika te stoga ima budućnost zaživjeti u jezičnoj zajednici. U natječaju je sudjelovalo 20 učenika s 40 prijedloga. Pobjedničku riječ predložila je, sada već naša bivša učenica četvrtog razreda gimnazije, Laura Šustić koja je nagrađena prigodnom knjigom, a njezin razred pizzama.