KAP
    Odabir uredništva

    Školski pustolovi istražili Česmu i biološke bazene u Čazmi

    8. srpnja 2023.

    “Iz škole izlazite kao sposobni ljudi koji imaju znanje i iskustvo”

    3. srpnja 2023.
    Facebook Instagram YouTube SoundCloud
    KAP
    • Naslovnica
    • Kreativni
    • Aktivni
    • Popularni
    • KAP+
    Facebook Instagram YouTube SoundCloud
    KAP
    Sada čitaš:Naslovnica»Popularni»Cooltura»O izgubljenim ljubavima, samoći i isprepletenosti sudbina
    Cooltura By Martina Sviben18. prosinca 2021.

    O izgubljenim ljubavima, samoći i isprepletenosti sudbina

    Dijeli
    Facebook Email WhatsApp

    SMRT LEOPOLDA GURSKYJA

    Leopold Gursky počeo je umirati 18. kolovoza 1920.
    Umro je naučivši hodati.
    Umro je dok je stajao ispred školske ploče.
    I također jedanput dok je nosio težak pladanj.
    Umro je uvježbavajući svoj novi potpis.
    Otvarajući prozor.
    Perući genitalije u kadi.

    Umro je sam, jer ga je bilo sram ikoga nazvati.
    Ili je umro misleći na Almu.
    Ili kad je odlučio ne misliti na nju.

    Zapravo, nema se tu mnogo reći.
    Bio je sjajan pisac.
    Zavolio je.
    To je bio njegov život.

    Tri rečenice kojima autorica Nicole Krauss završava roman i nekrolog svome liku sadržavaju esenciju čitavog teksta. Leo Gursky bio je sjajan pisac čija je knjiga Povijest ljubavi i bez njegova imena na koricama utjecala na tuđe živote. To je mogla zato što je napisana iz najiskrenije i najosobnije od svih emocija – ljubavi – jer je Leo Gursky zavolio. Ta je ljubav bila njegov život.

    Roman pun ekscentričnih i prisnih likova

    Nevjerojatan je ovo roman. Pun ekscentričnih i prisnih likova koje sve od reda voliš, ma kako se ne slagao s nekima od njih. Ostaje ti samo diviti se spisateljskome umijeću na svim razinama. Nicole Krauss svjesno se poigrala čitateljima i vjerojatno propitivanjem vlastitih intelektualnih i umjetničkih mogućnosti, ali pri tome nije izgubila iz vida, niti nama oduzela, temeljnu poruku koja počiva na plemenitoj ideji i, vjerujem, uvjerenju da život u kojem si nekoga volio ne može biti uzaludan. Sve zvuči tako banalno, ali u ovome tekstu nije.

    Leo Gursky je kroz roman prikazan baš kao i u nekrologu. Star je i živi sam. Spava, ustaje ujutro, teško se kreće po pretrpanome stanu, ima svoje dnevne rituale i boji se da će umrijeti na dan kada ga nitko nije vidio. Boji se nevidljivosti među ljudima koje ne poznaje. Zato često u dućanu isprobava cipele koje ionako neće kupiti ili namjerno ispušta novčiće iz ruku znajući da će privući pažnju jer mu treba vremena da se tako star sagne i pokupi ih.

    Ironiziranje njegova lika dosljedno je provedeno kroz čitav tekst da bismo u konačnici shvatili koliko je grandiozan, koliko je izrastao do nekrologa pred našim očima jer radi sve što i mi, možda ne baš sve jer uistinu ima uvrnute navike, ali se boji svega čega se boje i ostali. Upravo to konstantno poigravanje svakodnevnim i tragikomičnim približava nam ga kao što ga ljubav s kojom živi već desetljećima izdvaja među one koji su imali potencijala, snage i hrabrosti tako voljeti.

    Na katu iznad njega živi Bruno, prijatelj iz djetinjstva u Poljskoj iz koje su obojica pobjegli pred nacistima, starac koji ga živcira i kojeg beskrajno voli. Komuniciraju ugovorenim znakovima – lupanjem po radijatoru. Tri udarca znače JESI LI ŽIV?, dva znače JESAM, a jedan NISAM.

    I nije o ljubavi, nego o voljenju!

    Višeglasje kojim progovara tekst rezultat je već spomenutog zadivljujućeg spisateljskog umijeća. Osim Leopoldova glasa, pratimo i glas djevojčice Alme koja na svoj način uči kako prihvatiti očevu smrt, majčinu voljnu izoliranost, luckastog brata… da bi zapravo kroz to prihvaćanje naučila voljeti sve što joj život da. Čitatelj komunicira i s dijelovima knjige Povijest ljubavi koja kao da ima više autora – sve na koje je utjecala. I glas Almina brata Ptice, premda manjim dijelom prisutan u tekstu, dočarava nam kreativnu lepršavost autoričine imaginacije.

    Svi ti pripovjedni glasovi u svojoj dobnoj i jezično-stilskoj različitosti te rascjepkana vremensko-prostorna kompozicija povremeno otežavaju praćenje fabule, ali kad se na kraju sve posloži, rezultat je fantastičan i u rukama držite knjigu zbog koje ste i sretni i tužni. U mom slučaju, sretna što sam je pročitala, a tužna jer je, recimo, nisam ja napisala. Koliko god čitala i koliko god me knjiga oduševilo, za rijetke pomislim da bih baš takvu napisala da sam se ikada usudila. Baš takvu! U ovoj sam se do te mjere prepoznala. I nije o ljubavi, nego o voljenju!

    – PIŠE: Martina Sviben, nastavnica hrvatskog jezika

    Martina Sviben

    Možda će te zanimati i...

    Međupogled

    NOĆ KNJIGE: Sanjaju li roboti električne knjige?

    Što ako?

    Što ako bismo bili (ne)znatiželjni? (Znatiželja ubila mačku, ali razvila čovjeka)

    Cooltura

    Valhalla se budi – čudan i pomalo iritantan film, ali brutalan

    sszlatar

    sszlatar
    Mračna i čudnovata tinejdžerica Wednesday istra Mračna i čudnovata tinejdžerica Wednesday istražuje nadnaravne događaje

Serija Wednesday pomalo uvrnutog američkog redatelja Tima Burtona osvojila je srca mnogih gledatelja, a donosi misterioznu priču u kojoj kći iz neobične obitelji Addams preuzima detektivsku ulogu. Mračna i čudnovata estetika serije i glavne protagonistice privukle su mnoge gledatelje što je seriju učinilo jednom od najgledanijih i najuspješnijih Netflixovih serija prošle godine – i to u samo dva mjeseca (počela se prikazivati krajem studenoga).

Jenna Ortega preuzela je ulogu djevojke Wednesday koja pohađa Akademiju Nevermore; školu za izopćenike, nakaze i čudovišta u kojoj se susreće s različitim fantastičnim bićima. Ova serija prikazuje nadnaravne zgode i likove koji rješavaju misteriozne događaje u gradu Jericho u Vermontu te pritom dobro usklađuje crni humor s elementima horora.

Klikni na poveznicu u BIO i pročitaj više.

#cooltura #recenzija #netflix #wednesday #adamsfamily #tvseries 

Pišu: Jelena Skozrit i Karla Videk
    – U osnovnoj sam školi željela biti učiteljic – U osnovnoj sam školi željela biti učiteljica, ali sam se u osmom razredu predomislila jer su me počela zanimati računala pa sam ipak željela biti informatičarka. – kaže nastavnica Vesna Pisačić te ističe: – Na kraju su se te dvije želje spojile pa sam sada nastavnica informatike. Volim raditi s djecom i mladim ljudima, poticati ih da koriste razne digitalne alate te tako razvijaju svoju maštu i kreativnost. 

Izdvojila je i jednu anegdotu: – Jednom me na cesti zaustavila bivša učenica kako bi mi zahvalila što je na informatici naučila pisati seminarske radove jer je te godine na fakultetu jedino ona znala napisati seminarski rad prema svim pravilima. 

– Volim kada učenici svoje znanje stečeno na nastavi iz informatike mogu primijeniti u stvarnom životu. Ponosna sam kada moji učenici požele biti nastavnici informatike ili se žele dalje školovati za zanimanja vezana uz informatiku. – poručuje nastavnica Pisačić. 

#whyiteach #sszlatar #nastavnici #teachers #highschool #srednjaskola 

Pišu: Tamara Rumbak i Lana Gašpar
    – Dok sam bila mala, igrala sam se učiteljice – kaže nastavnica strukovnih predmeta Diana Javorek te nastavlja: – Nakon završetka Fakulteta za turizam i vanjsku trgovinu u Dubrovniku počela sam raditi u uvozno-izvoznim tvrtkama, ali je to zahtijevalo puno putovanja. Imala sam malu djecu pa mi je više odgovarao nastavnički posao, a s vremenom sam ga i zavoljela. Volim raditi s mladim ljudima pa se osjećam mlado. Razmišljam o problemima mladih, a ne o svojim staračkim. Ja sam iz prošlog stoljeća, a zbog posla se osjećam kao da sam rođena u ovom! 

Saznali smo i zanimljivu anegdotu: – Jedan dan vraćala sam se iz škole autom i u Lovrečanu me zaustavi policija, a ja u nekoj panici nisam mogla pronaći prometnu dozvolu. Mislila sam da će me kazniti i odjednom čujem da policajac govori: „Joj profesorice, koliko ste puta Vi mene pustili kad nešto nisam znao ili imao, produžite dalje!“. 

#whyiteach #sszlatar #nastavnici #teachers #highschool #srednjaskola 

Pišu: Lana Gašpar i Tamara Rumbak
    RUJAN: "Manje pesticida, manje kiselina. Za buduć RUJAN: "Manje pesticida, manje kiselina. Za buduće generacije, za život bez mutacije!"

7. rujna – Dan hrvatskih voda
14. rujna – Dan prašuma
16. rujna – Međunarodni dan ozonskog omotača (dan ozona)
22. rujna – Svjetski dan bez automobila
26. rujna – Svjetski dan čistih planina
28. rujna – Međunarodni dan ekopotrošača

LISTOPAD: "Krenimo u akciju da zaustavimo Zemljinu alergijsku reakciju."

1. listopada – Svjetski dan vegetarijanstva
2. listopada – Svjetski dan farmskih životinja
4. listopada – Svjetski dan zaštite životinja
12. listopada – Međunarodni dan smanjenja prirodnih katastrofa
16. listopada – Svjetski dan hrane
20. listopada – Dan jabuka

#ekokalendar #ecology #ekoskola #rujan #listopad #art

Pišu: Laura Završki i Iva Škrlec, ilustriraju: Tea Jagarinec i Lucija Brčić
    VIŠE OD HOBIJA: Fantastične ilustracije Nike Meštrović inspirirane animeom i mangom

– Crtanjem se bavim od kad znam za sebe, jer smo svi kao klinci nešto po papiru škrabali i bojali. – kaže Nika Meštrović, učenica četvrtog razreda opće gimnazije. Njezin omiljen hobi je crtanje, a da su njezine ilustracije ipak nešto više od običnog škrabanja i bojanja na papiru, dokazuje i prva nagrada za strip na temu "Strava, strah, užas, kraj!" koju je nedavno osvojila na natječaju SFERICA oduševivši žiri crtežom i pričom.

– Kroz cijelu osnovnu školu crtanje kao hobi nikada nisam ozbiljno shvaćala. Ponekad sam nešto doma crtala, ali je to postajalo sve rjeđe kako se bližila srednja škola. Imam i datum koji smatram tim svojim malim "preokretom" u životu, 16. studeni 2020., kada sam se odlučila da je to ipak nešto u čemu stvarno uživam i s obzirom na to da vještine ne budu pale s neba, da bih se mogla primiti papira i olovke. – pojašnjava Nika koja se crtanjem ozbiljnije počela baviti prije dvije godine.

Klikni na poveznicu u BIO i pročitaj više.

#talentaonica #creativity #art #talented #artist

Piše: Paula Sviben
    "Ljeto, njiva, šuma – pukla traktorska guma!" "Ljeto, njiva, šuma – pukla traktorska guma!"

Eh, ta ljetna veselja! Maturalac, šetnje, more, plaže... a i pokoja puknuta traktorska guma. I sve to na ovogodišnjim ljetnim praznicima. Odabranu je priču napisao Lovro Klancir iz 1. R, a neobičnu je situaciju dočarala naša ilustratorica Tea Jagarinec iz 4. R.

Klikni na poveznicu u BIO za više priča od šest riječi.

#pričeod6riječi #skolskilist #ilustration #schoolmagazine #creativity #shortstory #sixwordstory
    Štipaju me rakovi, al' sve ostalo je kak' se šik Štipaju me rakovi, al' sve ostalo je kak' se šika! 🙂

#krozobjektiv #maturalac #maturanti #plaža #more

Snimila: Maja Vančina Mitrečić
    Rujan – tmuran mjesec za mnoge učenike jer ozna Rujan – tmuran mjesec za mnoge učenike jer označava početak nove školske godine. Dok su 5. rujna svi učenici krenuli u školske klupe, maturanti su imali slobodan dan jer je njihov početak mjeseca obilježio odlazak na maturalac u Italiju, Španjolsku, Francusku i Monako. Obilježen je i Međunarodni dan pismenosti na način da su učenici čitali tekst o pismenosti preko školskog razglasa. Nadalje, svi su bili šokirani viješću o smrti kraljice Elizabete pa je nastava engleskoga jezika bili posvećeni njenom životu i vladavini, a učenici su se i upisali u knjigu žalosti. Učenici 2. U razreda obilježili su Međunarodni dan znakovnih jezika slanjem poruke upravo na znakovnom jeziku. Europski dan jezika obilježen je igranjem pub kviza s brojnim pitanjima o općoj kulturi, a osim mnogih obilježavanja značajnijih datuma, naši računalci predstavljali su nas i na Znanstvenom pikniku.

#školskekronike #rujan #kronike #sszlatar #događanja

Piše: Lana Ljubek
    Listopad je bio vrlo aktivan mjesec. Prvog smo dan Listopad je bio vrlo aktivan mjesec. Prvog smo dana obilježili Međunarodni dan glazbe. Na školskim se hodnicima za vrijeme velikog odmora mogla čuti popularna glazba. Na Dan učitelja ministar Radovan Fuchs nagradio je 513 najuspješnijih odgojno-obrazovnih djelatnika u školskoj godini 2021./2022., a među njima su bila i dvojica nastavnika iz naše škole – Stjepan Pisačić i Krešimir Varga. Uz ukusnu hranu i dobro raspoloženje obilježen je i Dan zahvalnosti za plodove zemlje. Miris svježe ispečenih krušnih proizvoda širio se cijelom školom. Obilježen je i Dan kravate, a povodom promocije novopokrenutog digitalnog školskog lista KAP učenike su po školskim hodnicima iznenadili misteriozni QR kodovi. Pristigle su i prve nagrade – literarni rad Paule Sviben pohvaljen je na Danima Gjalskog, a učenici su se sa županijskog natjecanja u krosu vratili se s četiri prva mjesta. 

#školskekronike #listopad #kronike #sszlatar #događanja

Piše: Martin Kljak
    Multikuti

    “Iz škole izlazite kao sposobni ljudi koji imaju znanje i iskustvo”

    3. srpnja 2023.

    Nadareni matematičari osvojili zlato i broncu na “MathOS cupu”

    11. svibnja 2023.

    NOĆ KNJIGE: Sanjaju li roboti električne knjige?

    21. travnja 2023.

    Digitalni školski list Srednje škole Zlatar

    Facebook Instagram YouTube SoundCloud
    Oznake
    dobro srce ekoškola interaktivno kolumna maturanti nastavnici natjecanja natječaji obilježavanje posjet projekti promo radionica robotika smotra sport strani jezici strukovnjaci stručno usavršavanje stvaralaštvo terenska nastava
    Srednja škola Zlatar © 2023.
    • IMPRESSUM
    • ARHIVA
    • ŠKOLSKI WEB

    Napiši pojam i pritisni Enter za pretraživanje. Pritisni Esc za zatvaranje.